Tatary

Warsztaty batiku

Kto pierwszy odkrył, że wosk pszczeli nie poddaje się farbowaniu? Nie wie tego nikt. W egipskich grobowcach z V w. odkryto szczątki lnianych płócien pokrytych batikiem, a wykopaliska przeprowadzane w Chinach pokazały, że technika ta była tam znana już w VII w. Niektóre dowody wskazują, że batik był używany już w I lub II wieku p.n.e. w Chinach i przewożony był szlakiem jedwabnym. Pozostałości po starożytnym batiku odnaleziono również w Japonii i Indiach, gdzie ozdabiano tą techniką głównie tkaniny bawełniane, a nie jedwabne. W XII lub XII wieku batik dotarł prawdopodobnie do Indonezji i tam był udoskonalany głównie na Jawie. To właśnie Jawajczycy wynieśli do na wyżyny sztuki. W 2009 roku indonezyjski batik został wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

 

Technika tworzenia batiku polega na uzyskiwaniu wzorów na tkaninie poprzez pokrywanie odpowiednio przygotowanego płótna gorącym woskiem. Używa się do tego różnych narzędzi, najczęściej są to pędzle i tjanting – specjalny przyrząd do aplikacji wosku. Następnie tkaninę zanurza się w kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem nie przyjmują koloru, cała reszta jest natomiast farbowana. Tkaninę barwi się zwykle kilkakrotnie; po wysuszeniu zabarwionego płótna można nałożyć kolejną warstwę wosku i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. W ten sposób uzyskuje się niezwykle piękne, kolorowe kompozycje. Przy krzepnięciu wosku tworzą się spękania, przez które przenika barwnik, dając charakterystyczne dla batików żyłkowanie (tzw. krakelury). Po wykonaniu projektowanego wzoru, tkaninę prasuje się przez arkusze papieru. Czynność powtarza się aż do momentu usunięcia wosku z tkaniny. Batiki często wiesza się w oknie lub podświetla. Prześwitujące przez witrażowe barwienia światło tworzy niezwykły efekt wizualny, stąd batiki nazywane są czasami woskowymi witrażami.

 

W ramach projektu "Lublin woskiem malowany - nasze miasto w batiku" zrealizowane zostaną dwa cykle warsztatów dla dorosłych. Odbędą się w terminie 3.04.2017 r. - 31.07.2017 r. oraz 1.08.2017 r. - 20.11.2017 r.

Na pierwszy cykl warsztatów zapisy zostały zakończone.
Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach rozpoczynających się w sierpniu.

 


 

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło