Koncert "Prysły Kordony" - 13.11.2016

W niedzielę, 13 listopada, w Pracowniach Kultury Maki miało miejsce wyjątkowe wydarzenie muzyczne. Lublin odwiedziła dr hab. Monika Kolasa-Hladíková (mezzosopran), która razem z naszymi, lubelskimi artystami: Dorotą Szostak-Gąską (sopran), Mariolą Zagojską (sopran), Jakubem Gąską (tenor) i Patrycjuszem Sokołowskim (bas) wykonała wspaniały koncert patriotyczny. Towarzyszyli im: Natalia Nikitina-Kozub (skrzypce), dr hab. Agnieszka Schulz-Brzyska (fortepian) i Marek Fedor (instrumenty perkusyjne), a także żołnierze ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Wrzesień 39".

Tytuł koncertu zainspirowany został słowami Jędrzeja Moraczewskiego, premiera Rzeczypospolitej Polskiej od 17 listopada 1918 do 16 stycznia 1919, powołanego na ten urząd przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Powiedział on:

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma <<ich>>. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości.”
 

Ten pozytywny nastrój, udzielił się także publiczności obecnej podczas koncertu pt. "Prysły Kordony". Na program koncertu składały się bowiem pieśni patriotyczne i polska muzyka, a także PIERWSZY RAZ W POLSCE, usłyszeć było można prawykonanie utworu "Krzyż Niepodległości", autorstwa Łukasza Wosia.

Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu BLOK PATRIOTYCZNY, który od kilku już lat jest naszą propozycją włączenia się w obchody dwóch najważniejszych świąt państwowych: Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Narodowego Święta Niepodległości. Z tych okazji okazji zapraszamy na całą serię wydarzeń kulturalnych we wszystkich naszych siedzibach.

Koncert był także podsumowaniem trwających przez cały rok obchodów 100-lecia włączenia dzielnic: Bronowice, Kośminek i Tatary w granice administracyjne miasta Lublin.

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło