Poranek Muzyczny - 24.01.2016

Poranki muzyczne - 24 stycznia 2016 r. - "Muzyka oczami Disneya"

Tym razem zaprezentowane zostały najwspanialsze dzieła muzyki klasycznej i rozrywkowej, wzbogacone cudownymi, zabawnymi animacjami stworzonymi przez Walta Disneya i Jego współpracowników.

Muzyka klasyczna wcale nie musi być nudna. wink Przekonali się o tym wszyscy obecni podczas tego Poranka Muzycznego. Walt Disney potrafił sprawić, że każda suita czy aria zaciekawiła nawet najmłodszych słuchaczy... Momentami było wzruszająco, czasami przejmująco, w głównej mierze będzie jednak śmiesznie i wesoło... laugh

Na początek "pomałpowaliśmy" trochę z kumplami Tarzana, a następnie przyjrzeliśmy się między innymi prawdopodobnie najsłynniejszemu "rozpoczęciu filmowemu" wszech czasów, czyli jak Disney przeniósł na ekran klimat afrykańskiej sawanny w Królu Lwie. wink Później poznaliśmy kilka fragmentów jedynego w swoim rodzaju dzieła, jakim jest "Fantazja" z 1940 roku (oraz Jej nowsza wersja "Fantazja 2000" z roku 1999)... wink Był to między innymi Uczeń Czarnoksiężnika (animacja z Myszką Mickey do pięknego utworu Paula Dukasa z 1897 roku, zainspirowanego balladą Goethego), Karnawał Zwierząt (czyli krótka animacja o tym, co się stanie, gdy damy flamingowi jojo laugh do muzyki jedynego w swoim rodzaju Camille'a Saint-Saensa).Wreszcie, usłyszeliśmy Błękitną Rapsodię, czyli kompozycję na fortepian i orkiestrę George'a Gershwina z 1924 roku, do której Walt Disney "dorysował" opowieść o życiu w Nowym Jorku, w latach '30 ubiegłego wieku, a po niej pojawił się piękny koncert fortepianowy Dymitra Szostakowicza z dopasowaną do niego baśnią o Ołowianym Żołnierzyku.

Za zakończenie - poniekąd na deser wink - zaprezentowaliśmy fragmenty filmu "Mickey, Donald, Goofy: Trzej muszkieterowie". Co ciekawe, w filmie tym postaci śpiewają barwne piosenki do znanych utworów wielkich kompozytorów... laugh I tak, Muszkieterzy dzielnie prężą się do Kankana, czyli fragmentu operetki "Orfeusz w Piekle" Jacquesa Offenbacha, Księżniczka Minie marzy o wielkiej miłości w piosence do fragmentu "Dziadka do Orzechów" Piotra Czajkowskiego, a wreszcie zakochuje się w Mikim przy wtórze piosenki do zachwycającego walca "Nad pięknym, modrym Dunajem" Johana Straussa II. Nie wspominając już o miłosnym wyznaniu Goofyego do Krowy Klarabelli w Habanerze z opery "Carmen" Georgesa Bizeta... laugh


 


UWAGA! Jest nam niesamowicie miło ogłosić, że była to pierwsza audycja w sali widowiskowej w Pracowniach Kultury Maki, gdzie przenosimy już wszystkie nasze niedzielne spotkania! Zapraszamy na kolejny Poranek Muzyczny już 7 lutego 2016 roku, o godzinie 12:00! 

Poranki muzyczne to cykl familijnych audycji muzycznych, które odbywają się w Dzielnicowym Domu Kultury "Bronowice" w Lublinie, w co drugą niedzielę o godzinie 12:00 (!!).

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło