Pracownie Kultury Maki

Chorea Kozacka i Krajka - koncert

Data wydarzenia: 08-09-2017

Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice" oraz Związek Ukraińców w Polsce zapraszają do Pracowni Kultury Maki na koncert dwóch zespołów prezentujących ukraińską muzykę dawną – zarówno ludową, jak i dworską - renesansową i średniowieczną. Podczas koncertu wystąpi zespół Krajka z Przemyśla oraz Chorea Kozacka z Kijowa. KRAJKA to ludzie bardzo młodzi, czerpiący inspiracje z ukraińskiego folkloru. Podczas koncertu spotkają się z niezwykle doświadczoną i zasłużoną Choreą Kozacką, wykonującą muzykę dawnej Rusi. Dzięki prowadzeniu, koncert będzie także ciekawą lekcją o muzyce dawnej i ludowej.

Zespół Krajka istnieje od listopada 2011 roku i działa przy Związku Ukraińców w Polsce, w Przemyślu. Powstanie zespołu było konsekwencją zauroczenia tradycją białego śpiewu i wielogłosowymi harmoniami ukraińskiej pieśni. Inicjatorami powołania zespołu byli sami jej członkowie. Wspólne wielogłosowe śpiewy to dla nich tradycja kultywowana w najbliższym, rodzinnym gronie. Folklor Polesia czy Naddnieprza – repertuar od którego zespół zaczął swoją aktywność - to praźródła kultury, której czują się organiczną cząstką, a którą pragną poznawać głębiej, dzielić się nią i utrwalać. Doświadczenie i wiedza nabyte dzięki współpracy z wybitnymi osobowościami ukraińskiej folklorystyki pomogły członkom zespołu z innej perspektywy zmierzyć się z folklorem ziem, z których bezpośrednio wywodzą się ich przodkowie – Nadsania (Przemyskie i Lubaczowskie), Chełmszczyzny, Bojkowszczyzny i Łemkowszczyzny. Debiut płytowy „Krajka w gościach. Od Sanu do Donu” (2015) został uhonorowany III nagrodą w konkursie „Fonogram Źródeł” organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia, a druga płyta „Krajka. W domu” (2016) została wyróżniona w kolejnej edycji tego konkursu. W Pracowniach Kultury Maki, zespołowi towarzyszyć będzie kapela Serhija Ochrimczuka z Kijowa, której muzycy – kwartet smyczkowy, profesjonalnie zajmują się rekonstrukcją muzyki dawnej i ludowej.

Nazwa Chorea Kozacka została zapożyczona od nazwy muzycznego zabytku: "Chorea Kozacky", odnalezionego w 1640 roku w muzycznych archiwach w Bratysławie. Grupa powstała w 2005 roku w Kijowie, a pomysłodawcą jej stworzenia był Taras Kompanichenko - zasłużony Artysta Ukrainy, kobzar, lirnik, historyk sztuki i muzykolog. Grupa zajmuje się rekonstrukcją muzyki dawnej Rusi - Ukrainy od czasów późnego średniowiecza przez renesans i barok. Muzycy czerpią inspiracje z rękopisów i starodruków, a swoje koncerty nazywają muzyczną wędrówką po ziemiach przodków. Zespół znany jest nie tylko na Ukrainie ale i za granicą - szczególnie w Polsce, Szwajcarii czy w Niemczech. W czasie koncertu w Pracowniach Kultury Maki, Chorea Kozacka wykorzysta dawne, często już nieistniejące instrumenty muzyczne, zrekonstruowane na potrzeby odtwarzanego repertuaru, między innymi: lutnię, lirę korbową, czy kobzę i bandurę

kiedy? - 8 września 2017 r., godz.18:00
gdzie? - Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło