Pracownie Kultury Maki

Dziecięcy Klub Filmowy 23

Data wydarzenia: 27-01-2018

Zapraszamy wszystkie dzieci oczarowane magią kina!!

W trakcie spotkań prezentujemy piękne filmy familijne, poruszające animacje i wartościowe bajki, które są wstępem do dalszych rozważań, zabaw i wyimaginowanych podróży, by dzięki nim poznawać i lepiej rozumieć otaczający nas świat.


Naszą dwudziestą trzecią propozycją w ramach cyklu będzie uniwersalna i poetycka opowieść o cyklach natury i biegu życia - "Czerwony żółw"! laugh

Film skupia się na losach rozbitka, który podczas sztormu ratuje się na tropikalnej wyspie. Początkowo to odludne miejsce jawi mu się jako więzienie, z którego próbuje za wszelką cenę uciec. Jednak jego nastawienie zaczyna się zmieniać, kiedy odkrywa tajemnice wyspy...

Rekomendując lekturę tej nagrodzonej w Cannes i nominowanej do Oscara animacji lepiej uważać, aby nie zdradzić zbyt wiele. Warto wszakże zasygnalizować, że w Czerwonym żółwiu nie pada ani jedno słowo, zaś fabuła rozwija się nieśpiesznie, ale od pierwszych minut angażuje widza i czyni to z niesłabnącą siłą aż do końca seansu. Punktem wyjścia dla opowiadanej historii jest dramatyczny sztorm, z którego ocaleje samotny rozbitek. Przez cały czas pozostanie enigmatyczny, bez imienia, języka, narodowości. Niczym – to oczywisty trop – Robinson Crusoe trafia na bezludną wyspę, która urzeknie go rajskim krajobrazem, ale długo jawić mu się będzie jako więzienie. (...)

Czerwony żółw to film, który odczytać można zarówno jako filozoficzną przypowieść o miejscu zajmowanym przez człowieka w świecie, jak i piękną w swej prostocie historię o miłości i cyklu życia. Trud samotności, zachwyt nad pięknem, potrzeba odkrywania świata – te tematy się nie zestarzeją. (...) W kontekście polskiej dystrybucji interesujący jest natomiast fakt, iż film Dudoka de Wita trafia na nasze ekrany wybrany przez samych widzów uczestniczących w przedsięwzięciu Scope100. To ciekawa nisza w ogólnokrajowym przemyśle dystrybucji, zorientowana na kino autorskie, ambitne, odległe od homogenicznej oferty wielkich sieci kin. A przede wszystkim – świetna rekomendacja dla innych widzów.

fragmenty recenzji ze strony edukacjafilmowa.plOficjalny, polski zwiastun filmu


UWAGA!!: Nie jest to projekcja dla najmłodszych dzieci, a sam film może być dla nich trudny w odbiorze i mogą się podczas niego nudzić. Seans poprzedzony będzie rozmową i wprowadzeniem skierowanym do starszych dzieci.

kiedy? - 27 stycznia 2018 r., godz.12:00
gdzie? - Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło