Pracownie Kultury Maki

Klub Fanów Dobrych Filmów 10

Data wydarzenia: 23-02-2017

Zapraszamy wszystkich, dorosłych miłośników X Muzy.

W ramach Klubu, wieczorową porą, można obejrzeć największe dzieła światowej kinematografii, a także filmy poruszające niejednokrotnie bardzo trudne tematy, porozmawiać o nich, podzielić się swoimi odczuciami i przemyśleniami w przyjaznej i kulturalnej atmosferze.


Naszą dziewiątą propozycją w ramach cyklu będzie kontrowersyjna, czarna komedia z szalonym, surrealistycznym, francuskim humorem - "Zupełnie Nowy Testament"!

Na początku Bóg stworzył Brukselę. Później było już z górki, a wraz z pojawieniem się pierwszych ludzi w Stwórcy zakwitło okrucieństwo. By sprostać starotestamentowym standardom, Bóg wymyślał coraz absurdalniejsze prawa. Kanapki z dżemem zaczęły spadać na ziemię posmarowaną stroną, telefony dzwoniły w momencie, gdy ktoś zanurzył się w wannie, a sąsiednie kolejki w supermarketach zawsze poruszały się szybciej. Największą przyjemność sprawiało mu bezmyślne oglądanie telewizji i dokuczanie żonie. Do czasu. Jego córka Ea nie może go już znieść i postanawia się zbuntować. Wykrada ojcu z komputera hasła i wszystkie tajemnice, dzięki którym będzie mogła urządzić świat zupełnie od nowa.

"Zupełnie Nowy Testament" powstał z potrzeby odpowiedzi na zupełnie poważne pytania z gatunku egzystencjalnych w zupełnie niepoważny sposób. Komedia Jaco Van Dormaela pod płaszczykiem humoru kryje ból, który dotyka wielu, przy czym stara się poruszyć kontrowersyjne tematy. W filmie kipi od czarnego humoru i należy podejść do niego z ogromnym dystansem. Idealną perspektywę do oglądania tej propozycji ukazuje cytat z wiersza Wisławy Szymborskiej:

Obmyślam świat, wydanie drugie
wydanie drugie, poprawione,
idiotom na śmiech,
melancholikom na płacz,
łysym na grzebień,
psom na buty...
polski zwiastun filmukiedy? - 23 lutego 2017 r., godz.19:00
gdzie? - Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło