Pracownie Kultury Maki

Klub Fanów Dobrych Filmów 11

Data wydarzenia: 09-03-2017

Zapraszamy wszystkich, dorosłych miłośników X Muzy.

W ramach Klubu, wieczorową porą, można obejrzeć największe dzieła światowej kinematografii, a także filmy poruszające niejednokrotnie bardzo trudne tematy, porozmawiać o nich, podzielić się swoimi odczuciami i przemyśleniami w przyjaznej i kulturalnej atmosferze.


Naszą jedenastą propozycją w ramach cyklu będzie nagrodzona trzema Oscarami ekranizacja słynnego musicalu - "Skrzypek na dachu"!

Nowy dzień budzi się właśnie do życia, na tle wschodzącego Słońca, stojąc na dachu, zaczyna grać tytułowy skrzypek. Każdy z nas tutaj jest skrzypkiem na dachu – mówi widzom Tevye, główny bohater. Nie łatwo jest zachować równowagę stojąc na dachu i starając się przy tym wydobyć ze skrzypiec ładną melodię, to niebezpieczne. Co pozwala zachować równowagę? Tradycja! 

Tak zaczyna się jeden z najsłynniejszych musicali w historii kina. Ubogi mleczarz Tevye (Topol), mieszka w Anatewce - niewielkiej wsi położonej gdzieś na obrzeżach carskiego imperium. Mała społeczność żydowska mieszka tutaj od lat, sąsiadując z prawosławnymi Rosjanami, którym stara się nie wchodzić w drogę. Bóg obdarzył Tevyego pięcioma córkami, które wedle tradycji musi wydać za mąż przy pomocy swatki, zaczynając od najstarszej Tzeitel. Wkrótce będzie musiał wybierać pomiędzy szczęściem córek, które bardziej niż wyborem swatki kierować się będą własnymi uczuciami, a wieloletnią tradycją, w której on sam został wychowany. W tle tej z pozoru frywolnej opowieści powoli rodzi się ruch komunistyczny, niosący z sobą powiew zmian, a także widoczna jest narastająca niechęć do Żydów, której konsekwencje zna dzisiaj każdy.   

W historii mleczarza komedia miesza się z tragedią, sprawy błahe i ważkie z tymi całkowicie poważnymi, a wszystko to opowiedziane jest przy dźwiękach muzyki w duchu melancholii i nostalgii za światem, który już bezpowrotnie minął. 
piosenka, którą zna chyba każdy...kiedy? - 9 marca 2017 r., godz.19:00
gdzie? - Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło