Pracownie Kultury Maki

Klub Fanów Dobrych Filmów 13

Data wydarzenia: 06-04-2017

Zapraszamy wszystkich, dorosłych miłośników X Muzy.

W ramach Klubu, wieczorową porą, można obejrzeć największe dzieła światowej kinematografii, a także filmy poruszające niejednokrotnie bardzo trudne tematy, porozmawiać o nich, podzielić się swoimi odczuciami i przemyśleniami w przyjaznej i kulturalnej atmosferze.


Naszą trzynastą propozycją w ramach cyklu będzie najnowszy film zdobywcy Oscara Mela Gibsona z Andrew Garfieldem - "Przełęcz ocalonych"!

Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się legenda bezbronnego bohatera.

Oparty na faktach obraz został nominowany do Oscara w 6 kategoriach, między innymi najlepszy film roku, najlepszy reżyser i aktor w pierwszoplanowej roli. Niezwykła historia Desmonda Dossa (Andrew Garfield)nazywana jest przez wielu "Szeregowcem Rayanem naszych czasów". Biografia Dossa to wymarzony materiał na film. Jest w niej miejsce na wystawne widowisko batalistyczne, romans, rodzinny dramat oraz opowieść o męskiej przyjaźni wykutej w ogniu ze strzelb i moździerzy. "Przełęcz ocalonych" to wspaniałe widowisko. Kunszt scen batalistycznych, aktorstwo na wysokim poziomie i poruszające momenty, napisane przez życie.

Po projekcji filmu "Przełęcz ocalonych", możliwa będzie także projekcja znakomitego filmu dokumentalnego pt. "Szeregowiec Doss", o życiu legendarnego "żołnierza bez karabinu". Wspomnienia słynnej operacji na Hacksaw Ridge, dramatyczne relacje naocznych świadków, archiwalne ujęcia wojennych dokumentalistów - to wszystko ukazuje niepojęty heroizm człowieka, który mimo odmowy służby z bronią w ręku został uhonorowany za wyjątkowy akt męstwa najwyższym odznaczeniem wojskowym USA.
oficjalny polski zwiastun filmukiedy? - 6 kwietnia 2017 r., godz.19:00
gdzie? - Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło