Pracownie Kultury Maki

Klub Fanów Dobrych Filmów 18

Data wydarzenia: 28-09-2017

Zapraszamy wszystkich, dorosłych miłośników X Muzy.

W ramach Klubu, wieczorową porą, można obejrzeć największe dzieła światowej kinematografii, a także filmy poruszające niejednokrotnie bardzo trudne tematy, porozmawiać o nich, podzielić się swoimi odczuciami i przemyśleniami w przyjaznej i kulturalnej atmosferze.


Naszą osiemnastą (choć pierwszą w nowym Sezonie Kulturalnym) propozycją w ramach cyklu będzie opowieść o opiekunach warszawskiego zoo, państwu Żabińskich, którzy próbują ocalić setki ludzi i zwierząt podczas niemieckiej okupacji - „Azyl”!

"Azyl" to jedna z takich historii, o które kino musiało się upomnieć. Poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego zoo, wspólnie z mężem, Janem, ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Fakt powstania filmu o nietuzinkowym polskim bohaterze cieszy tym bardziej, że "Azyl" jest produkcją amerykańską i dzięki temu historia Żabińskiego trafi do zdecydowanie większego grona odbiorców, niż gdyby powstała w Polsce.

Zgodnie z oryginalnym tytułem ("The Zookeeper's Wife" - "Żona dyrektora zoo"), film przedstawia punkt widzenia Antoniny Żabińskiej - żony Jana. Grana przez Jessicę Chastain bohaterka z bólem przygląda się okropnym zmianom w Warszawie przyniesionym przez II wojnę światową. Począwszy od wywiezienia większości zwierząt Żabińskich do berlińskiego zoo, przez pogarszające się warunki życia mieszkańców, do powstania żydowskiego getta, Antonina dochodzi do wniosku, że nie może być więcej bierną obserwatorką i musi zacząć pomagać tym, w których represje uderzyły najmocniej. Z upływem czasu skala konspiracji rośnie, coraz bardziej narażając rodzinę Żabińskich na niebezpieczeństwo. (...)

Poza niezawodną Jessicą Chastain, w filmie zagrał również Daniel Brühl w roli Lutza Hecka, hitlerowskiego zoologa, który jest postacią prawdziwie niejednoznaczną. Niemiecki aktor po raz kolejny pokazał, że bardzo dobrze wychodzi mu odgrywanie odrażających postaci, do których czuje się mimowolną sympatię.

z recenzji użytkownika BartekPwl, Filmweb.pl
oficjalny zwiastun filmukiedy? - 28 września 2017 r., godz.19:00
gdzie? - Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło