Pracownie Kultury Tatary

Kokardy Narodowe - warsztaty

Data wydarzenia: 08-11-2016

11 listopada 1918 roku, zawarcie rozejmu w Compiègne zakończyło I Wojnę Światową. Dzień wcześniej, tj. 10 listopada, na warszawski Dworzec Główny, w specjalnym pociągu z Berlina, przybył zwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski. Został on mianowany naczelnym dowódcą wojska polskiego oraz Tymczasowym Naczelnikiem Państwa. Chociaż formalnie niepodległość Królestwa Polskiego ogłoszono 7 października 1918 roku, to dopiero w listopadzie naród polski w pełni odczuł odzyskanie wolności, a Polaków ogarnęły entuzjazm i głębokie wzruszenie. Po 123 latach, w takcie których nasz kraj został wymazany z mapy Europy, Polska pielęgnowana w sercach narodu wróciła do życia... W ostatnich latach II RP, ustawą z 23 kwietnia 1937,  ustanowione zostało Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada.

Z okazji tego święta, kolejny rok z rzędu zapraszamy na całą serię wydarzeń kulturalnych w ramach Bloku Patriotycznego, które odbędą się 8 i 10 listopada Pracowniach Kultury Tatary oraz 13 listopada w Pracowniach Kultury Maki.


Pracownie Kultury Tatary zapraszają we wtorek 8 listopada o godzinie 17:00, na warsztaty rękodzieła dla dzieci, podczas których nauczymy się samodzielnie wykonywać kokardę narodową. Jest to biało-czerwona rozeta przypinana do garderoby, która stanowi manifest patriotyzmu i przynależności do narodu polskiego. Noszono ją z dumą w ważnych dla kraju momentach.

Dnia 7 lutego 1831 r. Sejm podjął uchwałę w sprawie kokardy narodowej, wprowadzając kokardę biało-czerwoną. Był to jednocześnie pierwszy akt prawny, który formalnie ustanawiał biel i czerwień barwami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej oraz określił ich używanie. Biało-czerwone kokardy używane były między innymi przez powstańców polskich jako demonstracja patriotyczna.

Ważne jest, która wstążka jest w środku rozety, a która znajduje się na zewnątrz. Symbole Polski oraz zasady ich prezentowania określa ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Kokarda narodowa, to miniaturka flagi polskiej, która wywodzi się z herbu piastowskiego, gdzie orzeł biały znajduje się na czerwonym polu. Biel polskiej flagi symbolizuje orła i jest na górze, a czerwień - barwa tarczy - znajduje się pod bielą. Analogicznie w rozecie biel symbolizująca orła powinna być w środku, a czerwień symbolizująca kolor tarczy powinna być tłem.

UWAGA! Kokarda, a nie kotylion!
Kotylion to ozdobna oznaka zazwyczaj wzorowana na orderach i stosowana najczęściej na balach i zabawach tanecznych. Mogą nim być także małe wstążeczki, rozetki, bukieciki lub kokardki, które wpina się w klapę marynarki lub przypina do sukienki.

kiedy? - 8 listopada 2016 r., godz.17:00
gdzie? - Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A

 

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu BLOK PATRIOTYCZNY, który od kilku już lat jest naszą propozycją włączenia się w obchody dwóch najważniejszych świąt państwowych: Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Narodowego Święta Niepodległości.

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło