Pracownie Kultury Tatary

Koncert "Le souvenir de Lublin"

Data wydarzenia: 05-04-2017

W Lublinie, w pierwszej połowie XIX wieku, żyło spokojnie pewne małżeństwo. Tadeusz – magister filozofii, medycyny i chirurgii – prowadził rozległą praktykę lekarską oraz Regina – córka warszawskiego lekarza i mecenasa sztuki Józefa Wolffa – studiowała w Paryżu grę na fortepianie. W końcu doczekali się potomstwa, które zaznaczyło chlubnie swoją obecność w kulturze polskiej. 5 lutego 1834 urodził się pierwszy syn Państwa Wieniawskich - Julian, który później został znanym działaczem gospodarczym, prozaikiem i komediopisarzem. Grał również na fortepianie, gdyż muzyka była nieodłącznym elementem w ich domu. 10 lipca 1835 urodził się młodszy brat rocznego wtedy Juliana - Henryk, późniejszy genialny skrzypek-wirtuoz i kompozytor, którego dzieła zajęły poczesne miejsce w światowej literaturze skrzypcowej i w repertuarach najwybitniejszych artystów. 23 maja 1837 Julian i Henryk doczekali się kolejnych dwóch braci - na dodatek bliźniaków - Józefa i Aleksandra. Pierwszy był jednym z najwybitniejszych pianistów Europy, kompozytorem, pedagogiem i działaczem muzycznym. Drugi zapowiadał się na znakomitego śpiewaka, obrał jednak karierę urzędniczą.

Zapraszamy bardzo serdecznie do saloniku braci Wieniawskich. Postaramy się odtworzyć klimat tego miejsca w Pracowniach Kultury Tatary i zaprezentować muzykę, jaką pozostawili po sobie dwaj najsłynniejsi, lubelscy kompozytorzy...

W środę, 5 kwietnia 2017 roku, o godzinie 17:00 wystąpią dla Państwa: Elżbieta Branicka (mezzosopran), Mariola Zagojska (sopran), Jakub Gąska (tenor), Natalia Nikitina-Kozub (skrzypce) oraz Agnieszka Schulz-Brzyska (fortepian). Koncert poprowadzi Karol Furtak.
 


 
kiedy? - 
5 kwietnia 2017 r., godz.17:00
gdzie? - Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło