Pracownie Kultury Maki

Koncert "Prysły Kordony"

Data wydarzenia: 13-11-2016

11 listopada 1918 roku, zawarcie rozejmu w Compiègne zakończyło I Wojnę Światową. Dzień wcześniej, tj. 10 listopada, na warszawski Dworzec Główny, w specjalnym pociągu z Berlina, przybył zwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski. Został on mianowany naczelnym dowódcą wojska polskiego oraz Tymczasowym Naczelnikiem Państwa. Chociaż formalnie niepodległość Królestwa Polskiego ogłoszono 7 października 1918 roku, to dopiero w listopadzie naród polski w pełni odczuł odzyskanie wolności, a Polaków ogarnęły entuzjazm i głębokie wzruszenie. Po 123 latach, w takcie których nasz kraj został wymazany z mapy Europy, Polska pielęgnowana w sercach narodu wróciła do życia... W ostatnich latach II RP, ustawą z 23 kwietnia 1937,  ustanowione zostało Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada.

Z okazji tego święta, kolejny rok z rzędu zapraszamy na całą serię wydarzeń kulturalnych w ramach Bloku Patriotycznego, które odbędą się 8 i 10 listopada Pracowniach Kultury Tatary oraz 13 listopada w Pracowniach Kultury Maki.


W niedzielę, 13 listopada o godzinie 17:00, w Pracowniach Kultury Maki będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie muzyczne - koncert pieśni patriotycznych. Lublin odwiedzą dr hab. Monika Kolasa-Hladíková (mezzosopran) i prof. dr hab. Anna Jeremus-Lewandowska (sopran koloraturowy), które razem z naszymi, lubelskimi artystami: Mariolą Zagojską (sopran), Jakubem Gąską (tenor) i Patrycjuszem Sokołowskim (bas) wykonają wspaniały koncert patriotyczny. Towarzyszyć im będą Natalia Nikitina-Kozub (skrzypce), dr hab. Agnieszka Schulz-Brzyska (fortepian), Krzysztof Pachla (klarnet) i Marek Fedor (instrumenty perkusyjne).

Tytuł koncertu zainspirowany został słowami Jędrzeja Moraczewskiego, premiera Rzeczypospolitej Polskiej od 17 listopada 1918 do 16 stycznia 1919, powołanego na ten urząd przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Powiedział on:

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma <<ich>>. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości.”

Ten pozytywny nastrój, miejmy nadzieję, udzieli się także publiczności obecnej podczas koncertu pt. "Prysły Kordony". Na program koncertu składać się będą bowiem pieśni patriotyczne i polska muzyka, a także PIERWSZY RAZ W POLSCE, usłyszeć będzie można prawykonanie utworu "Krzyż Niepodległości", autorstwa Łukasza Wosia.

Koncert będzie także podsumowaniem trwających przez cały rok obchodów 100-lecia włączenia dzielnic: Bronowice, Kośminek i Tatary w granice administracyjne miasta Lublin.

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło