Pracownie Kultury Maki

Koncert Tercetu Bandurzystek "Oriana"

Data wydarzenia: 30-01-2016

Mamy niesamowity zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowy koncert Tercetu Bandurzystek "Oriana" z Tarnopola (Ukraina), który odbędzie się 30 stycznia 2016 roku (sobota), o godzinie 18:00 w sali widowiskowej w Pracowniach Kultury Maki!

„Oriana” to ukraiński zespół, który tworzą trzy grające ze sobą od lat bandurzystki Julia Rudnicka, Natalia Hocyk i Iryna Hubiak. Każda z artystek ma za sobą renomowane wyższe uczelnie - Julia Rudnicka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Charkowie, Natalia Hocyk ukończyła wydział muzyczny Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. W. Hnatiuka w Tarnopolu, a Iryna Hubiak – Akademię Muzyczną we Lwowie.

Tercet Bandurzystek "Oriana" istnieje od ponad dziesięciu lat i jest jednym z najlepszych w Ukrainie w dziedzinie sztuki gry na bandurze. Zespół jest laureatem wielu konkursów sztuki bandurnej w Ukrainie i za granicą. Artystki występowały między innymi na Festiwalu Kultur Ukraińskiej i Polskiej w 2002 roku w Lublinie, na Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko w latach 2003, 2007, 2008. W 2003 roku razem z solistami Wielkiego Teatru w Warszawie śpiewały podczas trasy koncertowej w znanych klasztorach i obiektach sakralnych w Polsce. W 2009 roku trio bandurzestek „Oriana” brało udział w Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” w Poznaniu. Najczęściej występują w Ukrainie i w Polsce, ale prezentowały swoje utwory także we Francji, Szwecji, Włoszech, Bułgarii i w innych krajach.
 
Repertuar tercetu „Oriana” składa się z utworów ukraińskich kompozytorów i pieśni ludowych. Nowością w wykonaniu zespołu są utwory znanych klasyków: Leontowycza, Caccini, Doga, Schuberta, Vivaldiego, które wyjątkowo brzmią na bandurze.

Dotychczas ukazały się dwie płyty tercetu „Oriana”. W 2003 roku artystki nagrały płytę „Dolya” („Los”), która składa się z utworów muzyki poważnej, pieśni kompozytorów ukraińskich oraz ukraińskich pieśni ludowych. W 2006 roku w studiu Polskiego Radia w Krakowie została nagrana druga płyta, składająca się z polskich i ukraińskich kolęd.

Zapraszamy serdecznie - wstęp wolny!


DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło