Pracownie Kultury Maki

Montownia Wyobraźni

Data wydarzenia: 21-02-2018

W środę, 21 lutego, zapraszamy na dwunaste (piąte w tym Sezonie Kulturalnym), spotkanie z cyklu, podczas którego staramy się stymulować nieskrępowaną, dziecięcą fantazję, wspólnie odkrywać świat i wyrażać się artystycznie. Podczas zajęć poruszamy ciekawe zagadnienia i staramy się rozwijać kreatywność oraz nietuzinkowe podejście do radzenia sobie z zadaniami i problemami. Każde spotkanie jest pasjonującą podróżą w dalekie zakamarki naszego globu. Uczestnicy będą mogli zostać biegłymi kartografami (specjalistami w dziedzinie nauki o mapach), bowiem w tym sezonie zajęcia skupione będą wokół tematu map i podróży - nie tylko tych geograficznych.

Kraj, do którego wybierzemy się w lutym jest oficjalnie najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Rocznie podróżuje tam ponad 75 milionów turystów! Jest to oczywiście Francja - piąty najlepiej rozwinięty kraj świata.

Balon, spadochron, kalkulator, okręt podwodny to wszystko wynalazki Francuzów. Biała suknia ślubna również początki swoje zawdzięcza francuskiemu pomysłowi z 1499 roku. Z Francji wywodzi się także zwyczaj „Prima aprilis”, czyli dzień żartów, obchodzony na całym świecie 1 kwietnia. Oczywiście wspominając o Francji nie możemy zapomnieć o jej stolicy - Paryżu - oraz o znajdującej się w niej wieży Eiffel'a, która ma aż 320 metrów wysokości. Konstrukcja wykonana jest ze stali, która ma wysoki współczynnik rozszerzalności temperaturowej (uwaga: trudne słowo, warte jednak zapamiętania), więc jej wysokość zmienia się o około 15 cm w zależności od pory roku. Ponadto, co 7 lat wieża jest malowana.

Wybierając się w podróż nie możemy zapomnieć o aparacie fotograficznym. To właśnie za pomocą aparatu, który w dzisiejszych czasach większość ludzi ma w telefonach komórkowych, uwieczniamy niezapomniane chwile na zdjęciach, i które później przywołują nam wiele wspomnień. Warto wiedzieć, że pierwszą trwałą fotografią był obraz wyprodukowany w 1826 lub 1827 roku przez Josepha-Nicéphore'a Niépce'a - francuskiego wynalazcę. Produkcja tego zdjęcia wymagała przynajmniej ośmiogodzinnej ekspozycji w słoneczny dzień.

Te i wiele innych ciekawych faktów będą mogły poznać wszystkie dzieci, które wybiorą się z nami w podróż do Francji, podczas kolejnego spotkania z cyklu Montownia Wyobraźni.Nie pozostaje więc nam nic innego, jak tylko zaprosić wszystkie dzieciaki do kolejnej wspólnej podróży! Wstęp wolny.
Zajęcia dla dzieci w wieku 7-11 lat.

kiedy? - 21 lutego 2018 r., godz.18:30
gdzie? - Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło