Pracownie Kultury Maki

Montownia Wyobraźni

Data wydarzenia: 23-10-2017

W poniedziałek, 23 października, zapraszamy na ósme, choć PIERWSZE W TYM SEZONIE KULTURALNYM, spotkanie z cyklu, podczas którego staramy się stymulować nieskrępowaną, dziecięcą fantazję, wspólnie odkrywać świat i wyrażać się artystycznie. Podczas spotkań poruszamy ciekawe zagadnienia i staramy się rozwijać kreatywność oraz nietuzinkowe podejście do radzenia sobie z zadaniami i problemami...

Nowy Sezon Kulturalny niesie ze sobą również nową formułę naszego cyklu. Każde spotkanie będzie pasjonującą podróżą w dalekie zakamarki naszego globu. Uczestnicy będą mogli zostać biegłymi kartografami, czyli specjalistami w dziedzinie nauki o mapach, bowiem w nowym Sezonie Kulturalnym zajęcia skupione będą wokół tematu map i podróży - nie tylko tych geograficznych.

W dobie Internetu i urządzeń nawigacyjnych można "na pewno bezpiecznie dojechać do celu" z Krzysztofem Hołowczycem i Automapą, a za głosem Jarosława Juszkiewicza - dziennikarza Polskiego Radia Katowice - przez Polskę, i nie tylko, kieruje się wielu kierowców korzystających z Google Maps... Tradycyjne, drukowane mapy odeszły w zapomnienie i stanowią raczej formę pamiątki z bajecznej podróży, niż niezbędnika w planowaniu wakacyjnej wyprawy. Kiedyś jednak tworzenie map było nieodłącznym elementem poznawania naszego kontynentu oraz planety. Dziedzina nauki, która zajmuje się wszystkim, co związane z mapami, globusami, atlasami, ich przygotowywaniem i odczytywaniem nazwana jest Kartografią. Brytyjskie Towarzystwo Kartograficzne mówi o niej, że jest to „nauka, sztuka i technologia sporządzania map oraz ich badanie jako dokumentów nauki i dzieł sztuki”.

Właściwie niemożliwym jest, by odpowiedzieć na pytanie: kiedy pojawiła się pierwsza mapa. Jeszcze do niedawna znajdowano prymitywne plany wyrysowane na korze, drewnie lub skórze. Musiały więc one się pojawić bardzo, bardzo dawno temu. Najstarsze zachowane mapy mogą mieć nawet cztery tysiące lat. Co ciekawe: przedstawiony na nich obraz świata był odzwierciedleniem ówczesnej wiedzy geograficznej, a zatem miały wyraźnie zaznaczone krańce znanego wówczas świata. Organizując np. wyprawę handlową czy podróż dyplomatyczną do odległych krain, zwoływano zespół geografów, kartografów oraz przewodników, a każda z nich owocowała powstaniem nowych, bardziej aktualnych i dokładnych map oraz opisów poznawanych krain.Nie pozostaje więc nam nic innego, jak tylko zaprosić wszystkie dzieciaki do wspólnej, wspaniałej podróży! Wstęp wolny.

kiedy? - 23 października 2017 r., godz.17:00
gdzie? - Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło