Pracownie Kultury Tatary

"Zakładki Pamięci" - warsztaty

Data wydarzenia: 10-11-2015

Uważa się, że technika decoupage pochodzi z Syberii. Nomadowie ozdabiali tym sposobem groby swoich przodków. Stamtąd technika przywędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. W XVII wieku dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem decoupage przywędrowało najpierw do Włoch, a w XVIII w. do innych krajów Europy. Weneccy stolarze używali decoupage do produkcji mebli tworząc tańszą alternatywę do modnych wówczas chińskich lakierowanych mebli. Sztukę tą nazywano lacca contrafatta. Wkrótce odchodzono od naśladowania dalekowschodniego wzornictwa na rzecz kopii dzieł ówczesnych malarzy. Decoupage zyskało przydomek "sztuki biedaków".

Wkrótce decoupage stało się jednym z typowych kobiecych hobby, niezwykle popularnym m.in. na dworze Ludwika XV. Ozdabiano nie tylko meble, ale coraz częściej także mniejsze przedmioty np. pudełka i przybory toaletowe.

My wykonamy tą techniką wyjątkowe zakładki do książek. W związku ze Świętem Niepodległości, nasze zakładki będą oczywiście ozdobione motywem patriotycznym. Zostaną one ukwiecone pięknymi, czerwonymi makami.

Dlaczego akurat maki? Z bitwą pod Monte Cassino związana jest pieśń wojskowa - "Czerwone maki na Monte Cassino". Tytuł nawiązuje do kwiatów, które w czasie bitwy rozkwitały na zrytych pociskami wzgórzach.Między innymi w Wielkiej Brytanii dzień 11 listopada nazywany jest także Dniem Maku (ang. Poppy Day), z uwagi na zwyczaj noszenia w tym dniu sztucznych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci. Maki te są sprzedawane przez Brytyjską Legię Królewską (The British Royal Legion), a dochód przeznaczony jest na rzecz weteranów.

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło