DDK "Bronowice"

Wystawa Malarstwa Honoraty Świderskiej

Data wydarzenia: 13-11-2015

Zapraszamy do Galerii Krańcowej na wystawę prac malarskich Honoraty Świderskiej pod tytułem "Scheda i psie uroczysko".

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 listopada 2015 roku, o godzinie 18.

Wystawę będzie można oglądać od 13 listopada 2015 r. do 3 grudnia 2015 r. w Galerii Krańcowej.

Honorata Świderska jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego w Nałęczowie oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie - dyplom z malarstwa zdobyty w 2015 roku. Swoje prace prezentowała na 12 wystawach indywidualnych i 6 zbiorowych. Otrzymała Wyróżnienie Dziekana UMCS w Lublinie za pracę malarską, dyplomową, magisterska pt. „Scheda” w lutym 2015 roku. 

W Galerii Krańcowej prezentuje dwa cykle malarskie: „Scheda” i „Psie Uroczysko”.

„Scheda” to cykl prac malarskich nawiązujących do tradycyjnych makatek polskich, które w minionych dekadach własnoręcznie wyszywały pokolenia kobiet. Obrazy te mają imitować wieszane niegdyś w izbach i domach – w celach dekoracyjnych – bawełniane płótna ozdobne. Na nich wyszyte były oprawione krótkim tekstem ilustracje obrazujące codzienne sceny z domowego zacisza: kuchnię, gospodarstwo domowe, posiłki, ład i porządek, miłość, pracę i wartości ludzkiego życia.

Obrazy nawiązują do sztuki ludowej, charakterystycznej dla popularnych niegdyś makatek. Każda z prac zawiera motyw ornamentalny haftu makatkowego. Uwspółcześniona jednak została ich treść: teksty w większości zaczerpnięto z tzw. humoru zeszytowego ale też wykorzystane zostały fraszki Jana Sztaudyngera i zasłyszane powiedzenia.

„Psie Uroczysko” to cykl przedstawiający psy. Ponieważ psy w życiu Artystki odgrywają bardzo ważną rolę, nie może ich zabraknąć również w Jej twórczości. W pracach stara się uchwycić przede wszystkim charakter i uosobienie głównego bohatera ale też to „coś”, co chwyta za serce. 

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło