DDK "Bronowice"

Wystawa Malarstwa Mariusza Kiryły

Data wydarzenia: 26-05-2017

Zapraszamy do Galerii Krańcowej na wystawę malarstwa Mariusza Kiryły.

Wernisaż wystawy odbędzie się 26 maja 2017 roku, o godzinie 18.

Wystawę będzie można oglądać od 26 maja 2017 r. do 19 lipca 2017 r. w Galerii Krańcowej.

Mariusz Kiryła jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie - jeszcze z czasów ul. Grodzkiej - związanym od „zawsze” z Lublinem, gdzie się urodził w roku 1956. Od 20 lat mieszka w Świdniku. Poza zaułkami Starego Miasta, Piask i przechodzącej z wolna do historii dzielnicy Za Cukrownią – równie dobrze czuje się wśród artystów wzgórza Montmartre czy mieszkańców poddublińskiego Blessington.

Kiryła wędruje - poprzez architekturę, przyrodę i ludzi – co jest cechą charakterystyczną dla bohemy, która w życie wchodziła za czasów dekady Gierka. Przeżyte krajobrazy i fragmenty zabudowy ulegają na jego płótnach metamorfozie, stając się pretekstem do własnych rozważań twórcy, wyrażanych poprzez światło, barwy i bryły. Rozważań bliskich abstrakcji, choć niekiedy wyraźnie sugerujących realne, pejzażowe odniesienia.

Warsztat malarski jest jedną z najistotniejszych „broni” Kiryły – nie stroniąc od eksperymentów (pigmenty z afrykańskich ziem rzadkich) kultywuje on dorobek wielkich mistrzów, albowiem bez umiejętności rysunku czy znajomości kompozycji o Sztuce przez duże „S” mowy nie ma. Wrogość wobec artystycznej hochsztaplerki cechuje lubelskiego twórcę jeszcze od czasów licealnych. Jego prace dobitnie ukazują, iż szacunek wobec poprzedników przenosi się na szacunek wobec samego siebie i odbiorcy.

kiedy? - od 26 maja do 19 lipca 2017 roku
gdzie? - Galeria Krańcowa, Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice", ul. Krańcowa 106

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło