Kalinowszczyzna

Krajka - osnowa polskości

Serdecznie zapraszamy na warsztaty tworzenia tradycyjnych krajek w ramach projektu Krajka - osnowa polskości.

Krajka jest jedną z najstarszych form tkackich. Na ziemiach polskich znaleziono fragmenty krajek w osadach słowiańskich z VIII w., co nie znaczy, że nie były używane wcześniej. Sposób jej wykonania na bardku jest wstępem do tkania na krośnie i tkactwa, uczy komponowania wzorów, przekazuje podstawowe umiejętności nie wymagając dużego zaplecza technicznego.

Krajka zawsze była charakterystycznym elementem ubioru polskiego, stanowiła element wykończenia tkanin, ale też pełniła funkcję ozdobną (ozdoby do włosów, paski,  zakładki, torebki itp) i społeczną (podkreślały status majątkowy właściciela) Po utracie niepodległości w XVIII w. krajka stała się niezbędnym elementem ubioru podkreślając patriotyzm  i przywiązanie do ojczyzny.  W batalionach Kościuszki krajki stanowiły element „umundurowania”.

Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawy tematyki tkactwa i możliwości tworzenia krajek, zapoznają się z historią  i tradycją, odkryją stare wzory, wymyślą nowe, zastosują utkane przez siebie krajki do współczesnych przedmiotów. 

Brak wolnych miejsc.

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło