Zapraszamy wszystkich, dorosłych miłośników X Muzy.
W ramach Klubu, wieczorową porą, można obejrzeć największe dzieła światowej kinematografii, a także filmy poruszające niejednokrotnie bardzo trudne tematy, porozmawiać o nich, podzielić się swoimi odczuciami i przemyśleniami w przyjaznej i kulturalnej atmosferze.
Naszą trzydziestą ósmą propozycją w ramach cyklu będzie historia związku najpotężniejszego barona narkotykowego i kolumbijskiej prezenterki telewizyjnej ‐ "Kochając Pabla, nienawidząc Escobara"!
Pablo Escobar (Javier Bardem) to najpotężniejszy baron narkotykowy XX wieku, który zajmuje się przemytem kokainy z Kolumbii do USA i wielu innych państw na świecie. Wartość jego zarobków została oszacowana na 55 miliardów dolarów w przeliczeniu na współczesny kurs waluty. Pewnego dnia Pablo poznaje piękną Virginię Vallejo (Penélope Cruz) – ambitną gwiazdę kolumbijskiej telewizji. To spotkanie odmienia serce nieobliczalnego przestępcy, który zakochuje się w nowo poznanej kobiecie. Wkrótce dziennikarka na własne oczy poznaje demoniczne oblicze mężczyzny - powiązania gangstera z kolumbijskimi rewolucjonistami, kulisy przemysłu kokainowego i potworności narkoterroryzmu. Coś jednak trzyma oboje przy sobie i nie pozwala im się rozstać.
Scenariusz filmu został oparty na motywach wspomnień Virginii Vallejo, zawartych w książce pod tym samym tytułem, tj. „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara” (oryg. "Amando a Pablo, odiando a Escobar"). W Polsce pozycja została wydana przez Wydawnictwo Agora SA, a jej premiera odbyła się 19 kwietnia 2017 roku.
Oficjalny zwiastun filmu
Penélope Cruz pięknie prezentuje się w kolejnych strojach i biżuterii od największych projektantów, jednocześnie ujmująco manewrując między próżnością a naiwnością. Zmysłowo i energetycznie buduje swoją postać, dba o detale, zachwycająco w ułamku sekundy zmienia nastroje: a to jest zagubiona, a to wybucha wściekłością. W jej oczach widać niekłamany podziw wobec Escobara, który zamienia się w porażający lęk.
Dzięki niej silnie też wybrzmiewa motyw nieuświadamianego, czy raczej wypieranego, współudziału w działalności człowieka, mającego na rękach krew tysięcy ofiar. Cruz nie wstydzi się swojej kobiecości i wierzymy jej, gdy jako Vallejo mówi, iż od tego, jak Escobar zarabiał swoje pieniądze, bardziej interesowało ją, jak je wydawał... Znacząco zaś rozrósł się do roli narkotykowego króla Javier Bardem, co pozwoliło mu nagim ciałem zagrać scenę z całą sugestywnością wyrażającą żałosny los bohatera: gdy z trzęsącymi się pośladkami i karabinem ucieka przed ścigającymi go funkcjonariuszami w dżunglę. Aktor tworzy mocną postać, dając jej niejednoznaczny wymiar, ale ani na chwilę nie uciekając od tego, że gra potwora. (...)
Pablo Escobar zginął, gdy miał zaledwie 44 lata. Virginia Vallejo ma lat 68, żyje, jak na jej przyzwyczajenia, skromnie i samotnie w USA, na Florydzie, gdzie dostała azyl w zamian za ujawnienie tego, co wiedziała. Było warto?
fragmenty recenzji Dariusza Pawłowskiego, Dziennik Łódzki