Zapraszamy wszystkich, dorosłych miłośników X Muzy.
W ramach Klubu, wieczorową porą, można obejrzeć największe dzieła światowej kinematografii, a także filmy poruszające niejednokrotnie bardzo trudne tematy, porozmawiać o nich, podzielić się swoimi odczuciami i przemyśleniami w przyjaznej i kulturalnej atmosferze.
Naszą czterdziestą piątą propozycją w ramach cyklu będzie powrót nieśmiertelnego bohatera filmów Marka Koterskiego – neurotycznego Adasia Miauczyńskiego, w postać którego tym razem wcielił się syn reżysera Michał Koterski - "7 Uczuć. Wszyscy jesteśmy źle wychowani"!
Radość, złość, smutek, strach, samotność, wstyd i poczucie winy. To siedem podstawowych uczuć. Adaś Miauczyński powraca do czasów swojego dzieciństwa, kiedy – jak większość z nas – miał spory problem z nazywaniem towarzyszących mu wtedy emocji. Aby poprawić jakość swego dorosłego już życia, postanawia powrócić do tamtego nie do końca – jak się okazuje – beztroskiego okresu, by nauczyć się ich przeżywania. Ta ekstremalnie nieprzewidywalna podróż do przeszłości obfituje w szereg przezabawnych, wręcz komicznych sytuacji, ale niesie za sobą również moc wzruszeń i refleksji.
Terapeutyczna moc filmu została wielokrotnie komentowana w dyskusjach po premierowych seansach na festiwalu w Gdyni. Zgodnie z tezą filmu, klucz do większości naszych kłopotów z wyrażaniem emocji tkwi nieprzepracowanych traumach z dzieciństwa. Reżyser zabiera więc swoich bohaterów w bolesną, ale chwilami nieodparcie zabawną podróż do przeszłości.
Oficjalny, polski zwiastun filmu
Klamrę kompozycyjną filmu stanowią sceny z seansu psychoterapeutycznego, podczas którego Adaś dokonuje symbolicznego powrotu do lat dzieciństwa – czasu, gdy jako nastolatek przeżywał nieszczęśliwą miłość, bójki z bratem, kłopoty w szkole, rywalizację z rówieśnikami i wszystkie największe życiowe tragedie, jakie tylko mogą dotknąć zwyczajnego dwunastoletniego chłopca.
Nietrudno się domyślić, że zagubiony w świecie Adaś, podobnie zresztą jak jego koleżanki i koledzy ze szkolnej ławy, ma spore trudności z wyrażaniem swych uczuć, uzewnętrznianiem tego, co go ekscytuje bądź gnębi czy niepokoi, a co w efekcie powoduje narastanie w nim frustracji i rozmaitych blokad psychicznych, utrwalanie stereotypowych i nie zawsze społecznie akceptowanych zachowań oraz reakcji. Tę psychologiczną diagnozę Marek Koterski kapitalnie rozpisał w zaskakującej formie filmowej. By zbyt wiele nie zdradzić tym widzom, którzy dopiero wybiorą się na 7 uczuć, wystarczy powiedzieć, że świat Adasiowego dzieciństwa to krąg małych wielkich problemów, które dręczą jego rówieśników, zaś w ich postaci wciela się cała plejada gwiazd polskiego kina w większych rolach i epizodach.
fragmenty recenzji Grzegorza Nadgrodkiewicza, EdukacjaFilmowa.pl