W ramach Klubu, wieczorową porą, można obejrzeć największe dzieła światowej kinematografii, a także filmy poruszające niejednokrotnie bardzo trudne tematy, porozmawiać o nich, podzielić się swoimi odczuciami i przemyśleniami w przyjaznej i kulturalnej atmosferze.
Naszą siedemdziesiątą czwartą propozycją w ramach cyklu będzie kameralny i przepełnionym czułością czarno-biały film w reżyserii Mike'a Millsa z Joaquinem Phoenixem i Woodym Normanem w rolach głównych. Obraz jest idealnym przykładem na to, że w filmie liczy się nie tylko CO opowiadamy, ale także JAK to robimy.
Wielki powrót Mike'a Millsa, a także spektakularny powrót na ekrany Joaquina Phoenixa, który w filmie zagrał swoją pierwszą od zdobycia Oscara dla Najlepszego aktora pierwszoplanowego rolę, zaskakując i całkowicie redefiniując swój wizerunek. Jego bohater uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i... przytulać. Kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film Millsa buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany.
Główny bohater (Joaquin Phoenix) jest poczciwym, ale emocjonalnie zablokowanym i pogubionym w życiu dziennikarzem radiowym. Jest ciepłym, uroczym, nowojorskim singlem, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieci i napotkaną młodzież o ich życie, marzenia, plany na przyszłość i ukryte supermoce. W trakcie swojej podróży niespodziewanie odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę (Gaby Hoffman), z którą nie rozmawiał od lat. Okazuje się, że kobieta potrzebuje jego pomocy w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), a brat nie zamierza jej odmówić. Mężczyzna zabiera swojego siostrzeńca ze sobą w niezapomnianą podróż do Nowego Jorku. Okaże się ona lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie: dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał. Pozwoli mu także zrozumieć, że prawdziwe supermoce to te, którymi władają matki.
Phoenix, Hoffman i Norman tworzą na ekranie fenomenalne, bezbłędnie zgrane trio, a zachwycający naturalnością Woody Norman to zjawisko, jakiego w kinie nie było od lat. Nic dziwnego, że coraz częściej mówi się o Oscarze dla debiutującego chłopca. Poruszający film Mike'a Millsa zasłużył zresztą na więcej nominacji. Jest bowiem najlepszą możliwą odpowiedzią na niepokój i niepewność naszych czasów. Uważny, ciepły, skupiony wokół najważniejszych relacji film działa terapeutycznie: uczy wzajemnej troski, okazywania emocji, zszywania naderwanych więzi. Dowodzi też, że najmłodsze pokolenie, które tak chętnie oskarżamy o egoizm, ma nam do zaoferowania o wiele więcej, niż sądzimy. Wystarczy tylko tych dzieciaków uważnie posłuchać. To one są przyszłością.
O FILMIE:
Rok produkcji: 2021 | Czas trwania: 1 godz. 48 min. | Preferowany wiek widzów: 12+