Pracownie Kultury Maki

Klub Fanów Dobrych Filmów 16

Data wydarzenia: 18-05-2017

Zapraszamy wszystkich, dorosłych miłośników X Muzy.

W ramach Klubu, wieczorową porą, można obejrzeć największe dzieła światowej kinematografii, a także filmy poruszające niejednokrotnie bardzo trudne tematy, porozmawiać o nich, podzielić się swoimi odczuciami i przemyśleniami w przyjaznej i kulturalnej atmosferze.


Tym razem postanowiliśmy połączyć Klub Fanów Dobrych Filmów z Dziecięcym Klubem Filmowym. Naszą szesnastą propozycją w ramach cyklu będzie fascynująca opowieść o realizacji jednego z najcenniejszych filmów Disneya, który wyświetlimy podczas Dziecięcego Klubu Filmowego pięć dni wcześniej - "Ratując Pana Banksa"!

Na usilne prośby swoich córek, Walt Disney (w tej roli Tom Hanks) obiecuje zrealizować film na podstawie ich ulubionej książki pt. "Mary Poppins" autorstwa P.L. Travers (w tej roli Emma Thompson). Nie przypuszcza jednak, że spełnienie przyrzeczenia zajmie mu aż 20 lat i nie domyśla się nawet, jak trudna i wymagająca będzie współpraca z ekscentryczną autorką. Aby uzyskać prawa do ekranizacji, Walt musi stawić czoła zgryźliwej, bezkompromisowej pisarce, która nie zamierza patrzeć, jak jej ukochana niania-czarodziejka jest masakrowana w trybach hollywoodzkiej machiny.

W miarę spadku sprzedaży książki i pogarszania się sytuacji finansowej, Travers godzi się jednak pojechać do Los Angeles, aby wysłuchać planów adaptacji. Na te dwa krótkie tygodnie w 1961 roku, Walt Disney wytacza najcięższą artylerię. Uzbrojony w oszałamiające storyboardy i radosne piosenki braci Sherman, Walt przypuszcza frontalny atak na P.L. Travers, jednak rozeźlona autorka nie ugina się pod presją. Wkrótce potem filmowiec bezradnie obserwuje, jak prawa do książki zaczynają wymykać mu się z ręki...

Fabuła filmu przeplata próby wykupienia praw autorskich do nakręcenia filmu o Marry Poppins z przeszłością pisarki.

Akcja "współczesna" (czyli rozgrywająca się w 1961 roku) prezentowana jest w formie komediowego starcia dwóch silnych osobowości. Siłą napędzającą tę część jest Emma Thompson w brawurowej kreacji P.L. Travers. Jest ostra, dowcipna i krucha zarazem. Swoich aktorskich partnerów zjada bez popijania i nawet Tom Hanks musi oddać jej pola.  (...)

Część "historyczną" (dzieciństwo w Australii) można opisać wyłącznie jednym słowem – "magiczny". Przepiękne, nasycone barwami zdjęcia, sposób prezentacji bohaterów i zdarzeń, wszystko to przywodzi na myśl najwspanialsze z baśni. Sceny te zdumiewają najbardziej (...), w "Ratując pana Banksa" Hancock wyczarował oszałamiający świat dzieciństwa, w którym radość, szczęście, naiwność mieszają się z grozą, okrucieństwem losu i rozczarowaniem. Tym filmem wytwórnia Disneya udowodniła, że rozumie istotę baśni, że kiedy chce, potrafi ją ukazać w całej chwale piękna i mroku.

z recenzji Marcina Pietrzyka, redaktora Filmweb.pl
oficjalny polski zwiastun filmukiedy? - 18 maja 2017 r., godz.19:00
gdzie? - Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło