Pracownie Kultury Maki

Klub Fanów Dobrych Filmów 21

Data wydarzenia: 09-11-2017

Zapraszamy wszystkich, dorosłych miłośników X Muzy.

W ramach Klubu, wieczorową porą, można obejrzeć największe dzieła światowej kinematografii, a także filmy poruszające niejednokrotnie bardzo trudne tematy, porozmawiać o nich, podzielić się swoimi odczuciami i przemyśleniami w przyjaznej i kulturalnej atmosferze.


Naszą dwudziestą pierwszą propozycją w ramach cyklu będzie nieznana, lecz fascynująca, prawdziwa historia trzech genialnych matematyczek, Afro-Amerykanek pracujących w NASA, które wbrew wszelkim przeciwnościom wzniosły się ponad podziały rasowe, płciowe i zawodowe, i odegrały absolutnie wyjątkową rolę w doprowadzeniu do pionierskiego, orbitalnego lotu astronauty Johna Glenna na pokładzie statku kosmicznego Mercury 6. - „Ukryte Działania”!

Film "Ukryte działania" odsłania kulisy niesamowitej i nieznanej dotąd prawdziwej historii grupy genialnych kobiet - Katherine Johnson (Taraji P. Henson), Dorothy Vaughan (Octawia Spencer) i Mary Jackson (Janelle Monáe), które zmieniły kraj na lepsze, próbując sięgnąć gwiazd. Film opisuje dynamiczną historię elitarnej grupy czarnoskórych matematyczek z NASA, które pomogły Stanom Zjednoczonym wygrać kosmiczny wyścig ze Związkiem Radzieckim, jednocześnie dając sygnał w walce o równe prawa. Większość z nas jest w stanie wymienić listę mężczyzn astronautów, którzy stawiali te ogromne kroki dla ludzkości w kosmosie: John Glenn, Alan Shepard czy Neil Armstrong. Jednak Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan czy Mary Jackson to postaci, o których nie uczy się w szkołach, a większość ludzi nawet nie wie o ich istnieniu, mimo że ich odwaga, mądrość i rola "ludzkich komputerów" były przełomowe w drodze człowieka do lotów w przestrzeń kosmiczną.

Reżyser Theodore Melfi ukazuje kobiecą drogę na szczyt astronautyki w pierwszych, pełnych wrażeń i wyzwań dniach NASA, poprzez dynamiczny, pełen humoru, inspirujący obraz z jednej strony opowiadający o odważnej próbie pierwszego ziemskiego lotu orbitalnego, z drugiej uświadamiający siłę, jaka drzemie w kolektywnym działaniu kobiet. Jednak pomimo wielu momentów radości i triumfu, "Ukryte działania" to również film, którego akcja ma miejsce w jednym z najważniejszych i najtrudniejszych okresów w historii Stanów Zjednoczonych - okresie narastającej walki o prawa obywatelskie, zimnej wojny i ryzyka konfliktu nuklearnego oraz prób zostania pierwszym mocarstwem, które zaznaczy swoją obecność poza Ziemią, i zaciekłych starań w udowadnianiu, że niesamowite przełomy technologiczne tworzące przyszłość świata, nie są zależne od płci czy pochodzenia. 
spot telewizyjny promujący filmkiedy? - 9 listopada 2017 r., godz.19:00
gdzie? - Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło