Pracownie Kultury Maki

Klub Fanów Dobrych Filmów 25

Data wydarzenia: 18-01-2018

Zapraszamy wszystkich, dorosłych miłośników X Muzy.

W ramach Klubu, wieczorową porą, można obejrzeć największe dzieła światowej kinematografii, a także filmy poruszające niejednokrotnie bardzo trudne tematy, porozmawiać o nich, podzielić się swoimi odczuciami i przemyśleniami w przyjaznej i kulturalnej atmosferze.


Naszą dwudziestą piątą propozycją w ramach cyklu będzie intymna opowieść o napiętych relacjach rodzinnych, która raz wzrusza, raz bawi, a przy okazji pozwala wybrzmieć moralnym dylematom - „Obdarowani”!

Frank Adler (Chris Evans) to samotny mężczyzna, który mieszka w małym miasteczku na Florydzie i wychowuje „genialne dziecko” – swą wybitnie uzdolnioną siostrzenicę Mary (Mckenna Grace). Frank pragnie, aby Mary uczyła się w zwykłej szkole, ale jego bogata i wpływowa matka Evelyn (Lindsay Duncan) ma inne plany – chce wziąć edukację wnuczki w swoje ręce, rozdzielając tym samym Franka i Mary. Evelyn ma po swej stronie całą armię prawników, podczas gdy Frank może liczyć tylko na dwie osoby: życzliwą mu gospodynię Robertę (Octavia Spencer) i nauczycielkę Bonnie (Jenny Slate), z którą zaczyna łączyć go uczucie. Wkrótce uświadamia sobie, że podobnie, jak wybitne zdolności są darem losu dla Mary, tak pojawienie się dziewczynki w jego życiu jest darem dla niego samego.

Marc Webb (...) udowadnia, że można przedstawić wciągającą historię w oparciu o same dialogi. Bez widowiskowych pościgów, wybuchów i bohatera ratującego świat. Główną postacią jest tu ośmioletnia dziewczynka obdarzona niezwykłym umysłem. Potrafi rozwiązać najtrudniejsze zagadnienia matematyczne. Intelektualnie przewyższa nie tylko dzieci w swoim wieku, ale także 80% napotkanych dorosłych. Z przyjemnością słucha się jej filozoficznych rozmów z Frankiem, które zostały napisane w przystępny sposób, zrozumiały dla każdego. Dodatkowym atutem jest fakt, że doskonale charakteryzują one obecne problemy społeczne w USA. (...)

Jest to pogodna opowieść o rodzinie, która ma swoje problemy i stara się je rozwiązać. Niektórzy jej członkowie sobie z nimi nie radzą i nie potrafią poświęcić się dla innych. Trudno też od razu jednoznacznie stanąć po jednej stronie konfliktu. Pewnie jedni staną po stronie babci, inni po wujka, a jeszcze inni przyznają rację dyrekcji szkoły, od której rozpoczynają się wszystkie problemy.

Obdarowani” to lekki film, po obejrzeniu którego wyjdziecie z kina pozytywnie naładowani.

z recenzji Dawida Muszyńskiego, Naekranie.pl​
oficjalny zwiastun filmu (polskie napisy)kiedy? - 18 stycznia 2018 r., godz.19:00
gdzie? - Pracownie Kultury Maki, ul. Olchowa 8

DDK tło
DDK tło
Tatary tło
Tatary tło
Maki tło
Maki tło
Krancowa tło
Krancowa tło